Klima

VRF

VRV

Sistemleri

VRF / VRV Sistemleri

VRV veya VRF?

Bu soruyu soran birçok kişi yanlışlıkla bu adları 2 farklı HVAC (Klima Sistemi) teknolojisi olarak yorumluyor. Aslında, bunlar aynı HVAC teknolojisi türü için iki farklı terimdir.Inverter teknoloji kompresörlerine dayanan ilk VRV HVAC sistemleri 1980’lerin başında Daikin tarafından icat edildi. Bir HVAC sanayi teknolojisi lideri olarak DAIKIN VRV (Variable Refrigerant Volume) terimini (Değişken Soğutucu Hacim) resmi bir marka isim hakkını almıştır.Diğer tüm firmalar benzer HVAC sistemleri için VRF (Variable Refrigerant Flow) (Değişken Soğutucu Akışkan) kullanmaktadır. Artık, bu tür sistemler için VRF daha yaygın kullanılan bir terimdir ve bu yazının geri kalanında kullanılacak terimdir.

VRF çözümlerimizi öğrenmek mi istiyorsunuz? Şimdi bize ulaşın.

Peki VRF nedir?

VRF’nin ne olduğunun anlaşılabilir olması için kolayca şöyle diyebiliriz İklimlendirme Sistemlerinin “Mercedes”idir. Birkaç ilkeye dayanan çok sofistike bir teknolojik klima sistemidir:
Tek tip akışkan – Binalarınızın Isıtma yada Soğutma sistemi tek akışkan sıvısı ile yapılır. (Diğer Chiller ve Kazan dairelerdeki sistemler gibi Isıtmayı ve Soğutmayı farklı farklı alanlarda elde edip akışkan olarak suyu kullanmazlar.)
Inverter Kompresorler sayesinde ısıtma ve soğutma kısmi yüklerinde oldukça düşük enerji tüketirler.
Aynı soğutucu akışkanı devresine farklı farklı hava üfleyicileri (iç ünite) kullanılabilir.
Modüler genişleme kabiliyeti (özellikle aşamalı olarak büyüyebilen büyük projeler için geçerlidir).

VRF sistem yapısı

VRF Sistemi bir dış unite (tek dış unite yada birden fazla dış unite) birden fazla iç unite (sıklıkla yapılan hata ise iç unitelere “fan coil” denmesi.) sisteme göre seçilen boru bakır distribütörleri, bakır borular, Y Tipi branşmanlar ( refnet – joint ) ve enerji ile iletişim kablolarından oluşmaktadır.Bağlantı çalışması genellikle dış unitelerden iç unitelere doğru yapılır.

VRF Sistemleri VRF Nedir

İletişim hattı 2 ayrı kablodan oluşur, dış uniteden tüm iç unitelere tek tek bağlantı yapılır,dışa kapalı bir network oluşturulur, VRF kurulumunun en önemli parçasıdır.
Kontrol için ise , kablosuz uzaktan kumandalar (IR) ve Kablolu kumandalar, merkezi kumandalar ise tüm iç uniteleri tek bir yerden kontrol etmeye olanak tanır.

VRF nasıl çalışır?

VRF’nin çalışma mantığı tamamen sistemin içinde bulunur ve her VRF üreticisi için tescillidir. Sistem kullanıcıdan girdiler alır örneğin istenen konfor sıcaklığını ve çevreden dış ortam sıcaklığını alır.Bu verilere göre istenen konfor koşullarına ulaşmak için en az güç tüketimi harcama mantığı ile çalışır.
Kendisini geleneksel soğutma/ısıtma sistemlerden ayıran en önemli özelliği, VRF sistemlerinin dış hava koşullarına göre kendilerini ayarlama özelliği sayesinde VRF sistemlerini daha verimli kılan başlıca faktörlerden biridir .

Şimdi, VRF’nin detaylı olarak nasıl çalıştığını görelim. Tipik VRF kurulumunu ele alalım, bir dış unite ve birden fazla iç ünite düşünelim.
İlk başta tüm sistem kapalı durumda. (herşey kaplıdır.)
Bir kullanıcı kumanda ile iç üniteyi(klimasını) “ON” (AÇIK) konumuna getirdiğinde, dış ünite kendini hazır konuma alır ve çalışmaya başlar. Bu durumda dış ortam koşulları (Sıcaklık),İç mekan gereksinimleri (çalışma modu ve sıcaklık ayarı) sistem mantığında değerlendirilerek kompresörün çalışması iç mekanın gereksinimlerine göre optimum seviyede ayarlanır.

Başka bir iç ünite açıldığında,dış unite tüm iç mekanlardaki gereksinimlerini yeniden hesaplar ve kompresör kapasitesini istenilen talep seviyesine göre artırır.
Bu işlem, VRF (HVAC) sisteminde yapılan herhangi bir değişiklikle (girdilerle) sürekli olarak gerçekleşir. Açıklandığı gibi, VRF sistemi tam otomatik olup,iç ünitelerden gelen talebe ve geçerli olan dış hava koşullarına dayalı olarak güç tüketimini düzenler.

Kullanıcı istenen iç mekan konfor koşullarını talebine göre ayarlayabilir:
Çalışma modu (on/off)(açma / kapama),
İşlem durumu (Cool/Heat/Fan/Dry/Auto)(Soğutma / Isıtma / Fan / Kuru / Otomatik),
Setpoint (istenen) sıcaklık ayarı,
Fan hızı (high/medium/low/auto)(yüksek / orta / düşük / otomatik).

VRF Sisteminin düzgün çalışması için bu paremetrelerin doğru ve kontrollü girilmesi gereken tek şeydir, diyebiliriz.

VRF Sistem türleri

Sadece soğutma sistemleri / Cooling (çok az popüler) – bu sistemler yalnızca soğutma yapabilirler. Isıtma mevcut değildir. Fan ve Kuru (Fan/Dry) modları her iç ünite için mevcuttur.

Isı Pompalı sistemleri / Heat Pump (çok popüler) – tüm iç üniteler ısıtma veya soğutma yapabilirler. (aynı anda değil). Fan ve Kuru (Fan/Dry) modları her iç ünite için mevcuttur.
Isı Geri Kazanımlı sistemleri / Heat Recovery (çok daha az popüler) – bu sistemler soğutma ve ısıtmanın her iç ünite tarafından bağımsız olarak aynı anda sağlanabileceği en sofistike sistemlerdir.

Önde gelen vrf klima üreticileri

Bu üreticiler, yüksek verimli ve güvenilir ürünler üretmek için teknik yenilik ve yaratıcılığa öncelik vererek HVAC endüstrisinin ön saflarında faaliyet gösteriyor.

Bu klima üreticileri ile yakın, uzun vadeli ilişkilerimiz, müşterilerimizin her birinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış yüksek kaliteli sistemler kurmamızı sağlar. Bu markalara ve hizmetimize o kadar güveniyoruz ki , tüm kurulumlarda 3 yıl parça garantisi ve 1 yıl işçilik garantisi sunuyoruz .

Tedarik ettiğimiz ve kurduğumuz tüm ürünler, verimliliği ve uzun vadeli faydayı en üst düzeye çıkarmak için taşınabilir yerine sabit ünitelerdir.

Yeni VRF klima sisteminiz için ücretsiz fiyatlar almaya hazır mısınız?

Bütçenize uygun bir seçenek seçebilmeniz için size birden çok marka için fiyat vereceğiz.