VRF / VRV Klima Sistemleri

VRV ve VRF Klima Nedir?

Bu soruyu soran birçok kişi yanlışlıkla bu adları 2 farklı HVAC (Klima Sistemi) teknolojisi olarak yorumluyor. Aslında, bunlar aynı HVAC teknolojisi türü için iki farklı terimdir.Inverter teknoloji kompresörlerine dayanan ilk VRV HVAC sistemleri 1980’lerin başında Daikin tarafından icat edildi. Bir HVAC sanayi teknolojisi lideri olarak DAIKIN VRV (Variable Refrigerant Volume) terimini (Değişken Soğutucu Hacim) resmi bir marka isim hakkını almıştır.Diğer tüm firmalar benzer HVAC sistemleri için VRF (Variable Refrigerant Flow) (Değişken Soğutucu Akışkan) kullanmaktadır. Artık, bu tür sistemler için VRF daha yaygın kullanılan bir terimdir ve bu yazının geri kalanında kullanılacak terimdir.

VRF çözümlerimizi öğrenmek mi istiyorsunuz? Şimdi bize ulaşın.

VRF Klima

VRF klima sistemlerinin ne olduğunun anlaşılabilir olması için kolayca şöyle diyebiliriz İklimlendirme Sistemlerinin “Mercedes”idir. VRF klima birkaç ilkeye dayanan çok sofistike bir teknolojik klima sistemidir. Tek tip akışkan – Binalarınızın ısıtma ya da soğutma sistemi tek akışkan sıvısı ile yapılır. Diğer chiller ve kazan dairelerdeki sistemler gibi ısıtmayı ve soğutmayı farklı farklı alanlarda elde edip akışkan olarak suyu kullanmazlar. Inverter kompresörler sayesinde ısıtma ve soğutma kısmi yüklerinde oldukça düşük enerji tüketirler. Aynı soğutucu akışkanı devresine farklı farklı hava üfleyicileri (vrf iç ünite) kullanılabilir. Modüler genişleme kabiliyeti, özellikle aşamalı olarak büyüyebilen büyük projeler için geçerlidir.​

Sistem yapısı

VRF klima sistemi bir dış ünite (tek dış ünite yada birden fazla vrf dış ünite) birden fazla vrf iç ünite (sıklıkla yapılan hata ise iç ünitelere “fan coil” denmesi.) sisteme göre seçilen boru bakır distribütörleri, bakır borular, Y tipi branşman (refnet – joint) ve enerji ile iletişim kablolarından oluşmaktadır. Bağlantı çalışması genellikle dış ünitelerden iç ünitelere doğru yapılır.

VRF Sistemleri VRF Nedir

İletişim hattı iki ayrı kablodan oluşur, dış üniteden tüm iç ünitelere tek tek bağlantı yapılır ve dışa kapalı bir network oluşturulur. Bu VRF klima kurulumunun en önemli parçasıdır. Kontrol için kablosuz uzaktan kumandalar (IR) ve kablolu kumandalar, merkezi kumandalar ise tüm iç üniteleri tek bir yerden kontrol etmeye olanak tanır.

Nasıl çalışır?

VRF klimaların çalışma mantığı tamamen sistemin içinde bulunur ve her VRF klima üreticisi için tescillidir. Sistem kullanıcıdan girdiler alır. Örneğin istenen konfor sıcaklığını ve çevreden dış ortam sıcaklığını alınarak istenen konfor koşullarına ulaşmak için en az güç tüketimi harcama mantığı ile çalışır. Kendisini geleneksel soğutma/ısıtma sistemlerden ayıran en önemli özelliği, VRF klima  sistemlerinin dış hava koşullarına göre kendilerini ayarlama özelliği sayesinde VRF klima  sistemlerini daha verimli kılan başlıca faktörlerden biridir.

Şimdi, VRF klima sistemlerinin detaylı olarak nasıl çalıştığını görelim. Tipik VRF kurulumunu ele alalım, bir dış ünite ve birden fazla iç ünite düşünelim. İlk başta tüm sistem kapalı durumda. Herşey kaplıdır. Bir kullanıcı kumanda ile iç üniteyi (klima) “ON” (AÇIK) konumuna getirdiğinde, dış ünite kendini hazır konuma alır ve çalışmaya başlar. Bu durumda dış ortam koşulları (sıcaklık), iç mekan gereksinimleri (çalışma modu ve sıcaklık ayarı) sistem mantığında değerlendirilerek kompresörün çalışması iç mekanın gereksinimlerine göre optimum seviyede ayarlanır. Başka bir iç ünite açıldığında, dış ünite tüm iç mekanlardaki gereksinimlerini yeniden hesaplar ve kompresör kapasitesini istenilen talep seviyesine göre artırır. Bu işlem, VRF (HVAC) sisteminde yapılan herhangi bir değişiklikle (girdilerle) sürekli olarak gerçekleşir. Açıklandığı gibi, VRF klima sistemi tam otomatik olup, iç ünitelerden gelen talebe ve geçerli olan dış hava koşullarına dayalı olarak güç tüketimini düzenler.

Kullanıcı istenen iç mekan konfor koşullarını talebine göre ayarlayabilir:

  • Çalışma modu (on/off)(açma/kapama),
  • İşlem durumu (Cool/Heat/Fan/Dry/Auto)(Soğutma/Isıtma/Fan/Kuru/Otomatik),
  • Setpoint (istenen) sıcaklık ayarı,
  • Fan hızı (high/medium/low/auto)(yüksek / orta / düşük / otomatik).​

​VRF Sisteminin düzgün çalışması için bu paremetrelerin doğru ve kontrollü girilmesi gereken tek şeydir, diyebiliriz.

Sistem türleri

Sadece soğutma sistemleri / Cooling (çok az popüler) – bu sistemler yalnızca soğutma yapabilirler. Isıtma mevcut değildir. Fan ve Kuru (Fan/Dry) modları her iç ünite için mevcuttur. Isı Pompalı sistemleri / Heat Pump (çok popüler) – tüm iç üniteler ısıtma veya soğutma yapabilirler. (aynı anda değil). Fan ve Kuru (Fan/Dry) modları her iç ünite için mevcuttur. Isı Geri Kazanımlı sistemleri / Heat Recovery (çok daha az popüler) – bu sistemler soğutma ve ısıtmanın her iç ünite tarafından bağımsız olarak aynı anda sağlanabileceği en sofistike sistemlerdir.

Önde gelen vrf klima üreticileri

Bu üreticiler, yüksek verimli ve güvenilir ürünler üretmek için teknik yenilik ve yaratıcılığa öncelik vererek ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme endüstrisinin ön saflarında faaliyet gösteriyor.

Bu VRF klima üreticileri ile yakın, uzun vadeli ilişkilerimiz, müşterilerimizin her birinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış yüksek kaliteli sistemler kurmamızı sağlar. Bu markalara ve hizmetimize o kadar güveniyoruzki, tüm kurulumlarda 3 yıl parça garantisi ve 1 yıl işçilik garantisi sunuyoruz .

Tedarik ettiğimiz ve kurduğumuz tüm ürünler, verimliliği ve uzun vadeli faydayı en üst düzeye çıkarmak için taşınabilir yerine sabit ünitelerdir.

Yeni VRF klima sisteminiz için ücretsiz fiyatlar almaya hazır mısınız?

Bütçenize uygun bir seçenek seçebilmeniz için size birden çok marka için fiyat vereceğiz.

VRF Klima Sistemleri

‘Variable Refrigerant Volume’ yani VRV ve ‘Variable Refrigerant Flow’ yani VRF klima sistemleri son derece farklı bir teknoloji ile üretime gerçekleştirilen ürünlerdir. Sahip oldukları teknoloji sayesinde kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılayabilen bu klima sistemleri günümüzde endüstriyel tip klima derdinde ilk akla gelen sistemler arasında yer alıyor. Bu sistemler bir dış ünite ve birden fazla sayıda iç ünitenin buluşmasından doğuyor.

Özellikle geniş alanların iklimlendirilmesi söz konusu olduğunda çok sayıda farklı ürün çeşidinin kullanılması gerekebiliyor. Ancak bu durum yüksek oranda enerji tüketimi anlamına da geliyor. Bu sorunu tamamen ortadan kaldıran VRF klima sistemleri ise son derece düşük enerji tüketimi yönüyle çevre dostu olma özelliği de taşıyor.

Birden fazla sayıda iç ünite ile grubunun yapılabiliyor olması çok sayıda farklı klimanın kullanılmasına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Mekanın büyüklüğüne göre doğru tercihin yapılması durumunda VRF klima sistemlerinin çok uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan kullanılabileceğini belirtelim. Evet de sorunsuz kullanım için kuru bakır distribütörleri, y tipi branşmanlar ya da enerji kabloları gibi ürünlerin de doğru şekilde tercih edilmesi gerekir.

Günümüzde VRF sistemi her geçen gün daha yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bu arada bu sistemlerin her türlü ayarı iç mekan konfor taleplerine bağlı olarak gerçekleştirilebiliyor. Çalışma modu ya da işlem durumu gibi özelliklerin yanı sıra fan hızı da kullanıcıların istekleri doğrultusunda ayarlanabiliyor ve ihtiyaç duyulduğunda her türlü değişim yapılabiliyor.

Yüksek Verimli VRF Sistemler

Bu arada sadece VRV ısıtma sistemleri tercih edilebileceği gibi sadece soğutma odaklı olarak üretimi gerçekleştirilen sistemler de tercih edilebilir. VRF sistemi kullanarak hazırlanan klima çeşitleri arasından tercihinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapabilirsiniz. Şayet ısıtma sistemine ihtiyacınız yoksa sadece soğutma yapabilen ürün modellerine yönelebilir ve böylelikle daha düşük fiyatla klima ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Son derece yüksek verimli ve güvenilir VRF klima sistemi seçeneklerini gözden geçirmek için farklı platformlarda uzun araştırmalar yapmanıza hiç gerek yok. En çok tercih edilen ve sahip olduğu tüm teknik özellikler bakımından da en çok memnuniyet yaratan ürün modellerini sitemizde sizlerle buluşturuyoruz. Üstelik oldukça geniş bir seçenek yelpazesi de sunuyoruz. Böylelikle aradığınız her türlü ürün modelini dakikalar içerisinde bu platformda bulabilirsiniz.

Geleceğin teknolojisi olarak da değerlendirilen VRF sistemler üzerinden istenen sıcaklık ayarı da rahatlıkla yapılabiliyor. Bir anlamda ev tipi klima sistemlerinin sunduğu tüm özelliklerin bu ürün modellerinde de mevcut olduğunu belirtebiliriz. Elbette çok daha yüksek performanslı olarak üretildikleri için çok daha geniş alanlarda da beklentileri karşılayacak bir iklimlendirme sunabiliyorlar.

Sitemizde VRF klima fiyatları gayet makul rakamlardan oluşuyor. Aynı zamanda yılın çeşitli dönemlerinde yüz güldüren indirim kampanyaları da düzenliyoruz. Böylelikle iklimlendirme ihtiyacını karşılamak için son teknolojilerle donatılmış bir klima sistemine sahip olurken aynı zamanda düşük fiyatla ödeme yapma avantajından da faydalanmış oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle hemen iletişime geçin.