Chiller Servi̇s Hi̇zmetleri̇

Potansiyel chiller arızalarını derhal giderin ve maksimum verimlilik elde edin
You are here:

Chiller Bakımı Nedir?

Chiller bakımı, ekipman ömrünü uzatmayı ve optimum verimliliği sağlamayı amaçlayan ticari veya endüstriyel chiller’lerin planlı incelemelerinden oluşur. Kötü bakım yapılan chillerler düşük performans ve daha yüksek maliyetlerle sonuçlanır.

Chiller Bakım Kontrol Listesi Nedir?

Chiller bakım kontrol listesi, bakım teknisyenleri tarafından, ticari chiller’in zamanlanmış incelemeler sırasındaki çalışma durumunu değerlendirmek için kullanılan bir değerlendirme aracıdır. Ayrıca operatörler ve bakım personeli tarafından günlük sıcaklık okumaları için kullanılır. Chiller bakım kontrol listesi, masraflı arızaları önlemek için önleyici tedbirler almak için önemli bir araçtır.

1)Chiller çalışma sorunları büyümeden arızaları önceden çözebilirsiniz;

2) Günlük Chiller leriniz sıcaklık okumaları gerçekleştirebilirsiniz; ve

3) Chiller bakım kontrol listeleri için bizi arayabilirsiniz.

Chiller’lerde 3 Önemli Verimsizlik Belirtileri

Profesyonel teknisyenler ve operatörler bile düzenli chiller muayenelerini ihmal etmekte hata yapmaktadırlar. Teknisyenlerin bakım görevlerini özenle yerine getirmeleri çok önemlidir, böylece küçük sorunlar kötüleşmeden önce tespit edilebilir ve çözülebilir. İşte ilk 3 sık sık gözden kaçırılan chiller verimsizlik belirtileri:

1. Yüksek Sıvı/Su Sıcaklığı

Soğutulmuş sıvı ile dönüş sıvı arasındaki sıcaklık farkı beklenenden daha yüksekse, evaporatör ve kondenser ünitelerinde kirletici maddeler birikmiş olabilir. Mevcut su arıtma sisteminizi iyileştirmeyi düşünün veya chiller ünitelerini temizlerken kimyasal olarak işlemden geçirin. Isı transfer verimi, chiller verimi ile doğrudan ilişkili olduğu için, tüm evaporatör ve kondenser üniteleri çamur, kireç ve yosunlardan uzak tutmak çok önemlidir.

2. Kirliliğe Bağlı Basınç Artışı

Konderser basıncı ay içinde düzenli olarak artarsa, sıvı/su akış ve hava hızları hatalı olabilir ve bu da chiller’in verimliliğini azaltır. Konderser ve Evaporatör yüzeyinde/içinde biriken artıklar temizlenmezse, Fanların/Pompaların yüksek hızda ve alçak basınçta çalışması daha fazla enerji tüketimiile arızaları artırır.Kondenserde yoğuşmayan gaz veya sıkışmış hava ve nem de kondenserdeki gaz basıncını ve kompresör iş gücünü arttırır ve daha fazla enerji tüketimi olmasına sebebiyet verir.

3. Eksik Soğutucu Akışkan / Aşırı Soğutma Yükü

Bir Chiller sürekli olarak tam soğutma yüküne ulaşamazsa, Soğutma çevrimi içindeki yağ soğutucu akışkana karışabilir olabilir ve bu da uygun olmayan soğutma  çevrimine neden olur.Yağ özelliklerinde meydana gelen değişiklikler önemli kompresör aşınması anlamına gelir. Sıvı soğutucu akışkan kompresöre girip buharlaştığında, soğutma kapasitesinin düşmesine, kompresor motorunun aşırı yüklenmesine ve kompresör ekipmanlarının hasar görmesine neden olur.

Montaj & Kurulum​

Bizden satın aldığınız veya başka bir ürün tedarikçisinden temin ettiğiniz cihaz ve sistemlerinizin kurulumunu profesyonel ekiplerimiz tarafından yapmaktayız.

Bizi arayınız

Periyodik bakım, enerji giderlerini ve varlık maliyetini düşürür

CHILLER Planlı Bakım Maliyetleri işletmelere bir kambur olarak düşünülmektedir.Aslında bu durumun böyle olmadığını yandaki örneği inceleyerek görebilirmisiniz.

Toplam CHILLER Sistemi maliyetinin, ekipmanın hizmet verdiği yıl sayısına bölünmesi; yıllık varlık maliyetini verir. (Bir CHILLER ünitesinin faydalı ekonomik ömür beklentisi için endüstri standardı 12 ila 15 yıldır.) Yeni bir CHILLER ünitesinin satın alınması, bakımı, çalıştırılması ve değiştirilmesi pahalıdır. Kapsamlı bir Planlı Bakım Programı oluşturarak verimliliğinizi artıracaksınız, enerji tasarrufu sağlayacaksınız ve daha az arıza deneyimleyeceksiniz – sonuçta daha az para harcayacaksınız.

Bizi arayınız
Chiller Sistemi PM Planı Yok** HFI PM Planı***
Kurulum maliyeti 20.000 20.000
Enerji maliyeti * 27.000 23.400
Planlı bakım maliyeti * 0 3.750
Onarım ücreti * 15.000 2.000
Toplam maliyeti (1-4 ekleyin)**** 62.000 49.150
Varlığın toplam yıllık maliyeti (15*) 4.133 3.275
* Ünitenin ömrü boyunca (15 yıl)
**PM Plan Yok (Plan Maintenance (PM) - Planlı Bakım)
***HFI PM Planı (Human Factors Integration (HFI) - İnsan Entegrasyonu Faktörler(PM) - Planlı Bakım)
**** Bu rakam bir adet CHILLER ünitesi içindir,cihaz sayısı ile bu rakamı çarpabilirsiniz.

Yedek Parça Satışı

Farklı Marka,Model,Tip Chiller sistemlerinin yedek parça satışı ve temini hizmetimiz bulunmaktadır.

Bizi arayınız